Pekinéz klub
ČMKU - FCI
Čipování

- od roku 2020 je čipování psů povinné po celé České republice, tzn. že všichni psi musí být podle veterinárního zákona v současné době označeni čipem a to nejpozději ve třech měsících věku.

- Mikročip je zařízení velikostně podobné zrnku rýže s životnostní asi 25 let. Čip sám o sobě je pasivní nosič jedinečného číselného kódu, neobsahuje žádný zdroj energie a nevysílá žádné záření ani signál s polohou psa.

Chovatel je tedy povinen štěně očipovat, poté je však řada na vás (majiteli psa) a je třeba číslo čipu zaregistrovat v některém z registrů. Očipováním pejska u veterináře to totiž nekončí, bez registrace je čip prakticky k ničemu. Číslo čipu je třeba spojit s konkrétním člověkem (majitelem zvířete) a kontakty na něj pro případ ztráty nebo odcizení psa. Je možno je použít pro kontaktování majitele v případě nalezení ztraceného (toulavého) zvířete.


Vyhledávač čipů a tetovacích čísel ČMKU

- pro psy evidované v plemenné knize Českomoravské kynologické unie
- ve vyhledávači jsou k dispozici pouze plemena evidovaná pracovištěm plemenné knihy č. 1 (pekinéz ANO) v systému dogoffice.cz.
- pracovníci ČMKU vás v případě potřeby spojí s majitelem (pokud je registrovaný), případně sdělí chovatele, který psa odchoval a který je povinen evidovat adresy majitelů štěňat, která prodal (avšak tyto údaje o majiteli už v době nálezu / ztráty nemusí být atuální).
- ve vyhledávači nenaleznete čipy psů, kteří byli čipováni dodatečně a čip není na plemenné knize registrovaný.






Registr petpasů Komory veterinárních lékařů

-KVL již řadu let eviduje čísla čipů všech psů, jimž byl vystaven tzv. pet pas, který je podmínkou pro cestování se zvířetem do zahraničí.
- není primárně určen k vyhledávání ztracených zvířat a dalším službám pro chovatele, nicméně jej lze využít pro kontaktování majitele v případě nalezení ztraceného zvířete.
- KVL pouze zjistí, zda je pes evidován v databázi petpasů. Nemůže Vám sdělit informace o majiteli jeho bydlišti, či jiných kontaktních údajích z důvodu GDPR.
- V registru lze vyhledávat podle čísla čipu nebo čísla petpasu.






Kam číslo čipu zaregistrovat?

V ČR bohužel zatím není jeden centrální registr, takže je dobré čip zaregistrovat do některého z registrů. Toto obvykle nechává chovatel na novém majiteli, jen ho o potřebě registrovat čip informuje. Kam psa / čip registrujete je zcela na vás, avšak je dobré myslet na to, že je určitě lepší zvolit ověřený a větší regitr, který spolupracuje i s mezinárodní sítí. Služby registrů mohou být zpoplatněny, většinou se však jedná o jednorázový poplatek v rámci stokorun.

registry, které jsou součástí mez. sítě PETMAXX:

Národní registr majitelů zvířet (narodniregistr.cz)
Back Home (backhome.cz)

- další registry:

Pet Family - centrání registr zvířat (centralniregistrzvirat.cz)
Evidence psů - centrání registr psů v ČR (evidencepsu.cz)
Centrální evidence zvířat a věcí ČR (identifikace.cz)
Český registr zvířat CZPETNET (czpetnet.cz)
IFTA - Mezinárodní centrální registr zvířat (iftaregistr.cz)
Registr mikročipů (registrmikrocipu.cz)
Registr zvířecích čipů, známek a tetování (cipy-znamky.cz)
https://www.cmku.cz/cz/cipy-a-tetovaci-cisla
https://petpas.vetkom.cz/cs/content/findAnimal
Poslední aktualizace

13.03.2023