Pekinéz klub
ČMKU - FCI
Pekingský palácový psík - Standard FCI - Nr. 207 /24.06.2009

F E D E R A T I O N  C Y N O L O G I Q U E  I N T E R N A T I O N A L E

secretariat general: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

Standard no. 207/ 24.06.2009
PEKINGSKÝ PALÁCOVÝ PSÍK (PEKINGESE)

Země původu: Čína

Patronát: Velká Británie

Datum publikace původního platného standardu: 26.3.2009

Použití: společenský pes

Klasifikace FCI: skupina 9 společenských plemen sekce 8 -  Japonský chin  a Pekingský palácový psík Bez pracovní zkoušky.


Všeobecný vzhled:  Malý, dobře vyvážený, mírně podsaditý psík lvího vzhledu s živým a inteligentním výrazem, ztělesňující důstojnost a ušlechtilost. Všechny příznaky dýchacích obtíží, nebo neschopnost správného pohybu jsou neakceptovatelné a měly by být výrazně penalizovány. Srst nesmí být přespříliš bohatá


Povaha: odvážný, věrný, rezervovaný, ale ne bázlivý nebo agresivní.

Hlava: dostatečně velká, proporčně širší než vyšší

Lebka: proporčně širší, mezi ušima je široká a plochá, nevyklenutá; široká mezi očima.

Stop: výrazný

Obličejová část:  je nezbytné, aby nosní houba, pysky a okraje víček byly černě pigmentovány

Nos:  nepříliš krátký, nosní otvory velké, otevřené. Nosní vráska je slabá, vybíhající  od lící po kořen nosu ve formě široce otevřeného obráceného „V". Upřednostněna je vráska přerušená ve svém průběhu. Vráska nikdy nesmí zasahovat do očí, nebo překrývat nos. Uzavřené nosní otvory a nadměrně silná vráska překrývající nosní houbu jsou nepřípustné a musí být výrazně penalizovány

Nosní partie: musí být výrazná, ale relativně krátká a široká. Pevná dolní čelist je nezbytná.

Pysky: pod dobře přilehlými pysky nesmí být vidět zuby nebo jazyk. Nesmí však zakrývat bradu, která je dostatečně vyznačena

Oči: ne příliš velké, jasné, kulaté, tmavé a lesklé. Bez zjevných vad zraku.

Uši: uši ve tvaru srdce nasazeny na úrovni temene, neseny přilehlé k hlavě, s dlouhými a bohatými závěsy. Boltec ucha nesmí sahat pod linii čenichu.

Krk: relativně krátký a silný

Trup: relativně krátký, výrazné slabiny, rovný hřbet. Široký hrudník s klenutými a pružnými žebry. Těžiště hrudníku mezi hrudními končetinami.

Ocas:  vysoko nasazený pevně nesený ocas, lehce přetočený přes hřbet na jednu stranu, dlouhý závěs srsti

Hrudní končetiny: relativně krátké, silné, s těžkou stavbou kostí. Kosti předloktí tvoří mírný oblouk; Ramena jsou uložen šikmo vzad, pevně uložena k trupu,  lokty musejí  být přilehlé k tělu. Nadprstí je lehce šikmé a  pevné. Tlapy jsou velké a ploché, ne kulaté. Mohou být lehce vytočeny do stran. Výrazné vytočení tlap do stran však musí být penalizováno. Pes musí stát pevně na celé ploše tlapy, ne na nadprstí. Nezbytná je správná stavba končetin bez defektu.

Pánevní končetiny: pevné a dobře osvalené, ale lehčí než končetiny hrudní, mírně úhlené se zřetelným kolenem. Pevná, lehce šikmá hlezna, při pohledu zezadu paralelní, tlapy velké a ploché, ne kulaté, směřující přímo vpřed. Výrazně úzký postoj pánevních končetin musí být penalizován. Je nezbytné, aby stavba končetin byla bez defektu.

Pohyb: typicky pomalý, valivý a důstojný chod, který nelze zaměňovat s kolébavým chodem způsobeným volnými rameny, nebo jinými defekty v utváření končetin. Všechny indikátory nesprávného utváření končetin musejí být výrazně penalizovány. Kvalita pohybu nesmí být ovlivněna nadměrnou délkou srsti .

Srst: Mírně dlouhá, rovná srst s hřívou, která tvoří bohatý límec okolo krku, nedosahující až na ramena. Krycí srst (pesíky) je hrubá s jemnou podsadou, bohaté závěsy na uších, na zadních stranách končetin, na ocase a na tlapách. Srst ve své délce a objemu nesmí zakrývat tělesné obrysy a nesmí psa omezovat v jeho aktivitách. Nadměrně bohatá srst musí být penalizována

Barva: všechny barvy a znaky jsou přípustné a rovnocenné, s výjimkou albínů a hnědé (játrově hnědé barvy). U partikolorně (vícebarevně) zbarvených psů je rozložení znaků souměrné.

Hmotnost: ideální váha nepřekračuje 5 kg u psa a 5,4 kg u feny. Psi musejí vypadat malí, ale při nadzvednutí jsou překvapivě těžcí. Těžká kostra, dobře stavěné a mohutné tělo jsou základními znaky plemene.

Vady: Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být posuzována jako vada,  jejíž penalizace vychází z vážnosti důsledku vady na zdraví psa a jeho zdravý vývoj

Vylučující vady: psi agresivní nebo bázliví

Všichni psi vykazující evidentní anomálie fyzické nebo povahové, jsou diskvalifikováni.

Poznámka: psi musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá do šourku